مقالات

انواع پیچ گوشتی با کارکرد های متفاوت

انواع پیچ گوشتی با کارکرد های متفاوت

بدون شک پیچ گوشتی ها نیز از اهمیت بسیار بالایی در یک جعبه ابزار برخوردار هستند . امروزه در هر خانه ای اگر هیچ ابزاری نباشد حتماً یک پیچ گوشتی وجود دارد . در واقع میتوان پیچ گوشتی ها را عمومی ترین ابزار دستی معرفی کرد . دقیقاً یکی از مشهود ترین ضعفها در شناخت ابزار مربوط به همبن ابزار میباشد . چرا که بسیاری از مردم این تصور را دارند که با یک پیچ گوشتی میتوان تمام پیچهای دنیا را باز کرد  ما در ادامه این پست به شما توضیح خواهیم داد که این تصور چرا نادرست است و راهکار مناسب برای باز کردن پیچ کدام است ….

انواع پیچ گوشتی ها :
پیچ گوشتی ها دسته بندی و انواع مختلفی دارند . لذا دسته بندی آنها معمولاً به چندشکل انجام میپذیرد . :
الف) نوع پیچ : چهارسو ، دوسو(تخت) ، ستاره ای ( Philips) ، خورشیدی و سه پر
ب ) نوع عایقی : ترمینالی( مخصوص کار با جریان برق ) و معمولی
ج) ضربه پذیری : چکش خوار تشتکی ، چکش خوار فولادی و معمولی
طبیعتاً نوع نیاز مصرف کننده و دایره فعالیت وی میتواند در انتخاب پیچ گوشتی تاثیر گذار باشد . هر کدام از دسته بندی های فوق مناسب برای یک نوع پیچ و یا یک نوع کار هستند.
پیچ گوشتی ها نیز با توجه به سایز پیچ دسته بندی میشوند ؛ پیچ گوشتی های تخت یا دوسو معمولاً برحسب میلیمتر سایزبندی میشوند که در واقع همان اندازه چاک پیچ است . به عنوان مثال پیچ گوشتی 4 میلیمتر تخت مناسب برای باز کردن پیچ با چاک 4 و 5 میلیمتر است.پیچ گوشتی های چهارسو معمولاً با PH سایز بندی میشوند که از سایز PH0 تا PH3 در رده بندی استاندارد قرار میگیرند . سایر پیچ ها نیز معمولاً برحسب استاندارد های شخصی سایز بندی میشوند اما در اکثر موارد کد T برای پیچ گوشتی های خورشیدی و کد PZ یرای پیچ گوشتی های ستاره ای است .

نکات مهم در انتخاب پیچ گوشتی:
1) همانطور که در بالا اشاره شد هر پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ مناسبش ساخته شده است . لذا هنگام خرید پیچ گوشتی انتخاب حداقل 8 سایز ( 5 عدد تخت و 3 عدد چهارسو ) الزامی است.
2) جنس سر پیچ گوشتی حتماً باید کروم وانادیوم و دارای آهنربا باشد.
3) دسته پیچ گوشتی را از حیث وجود هرگونه پیلیسه بررسی نمایید.
4) دسته پیچ گوشتی در گشتاور و نیروی وارده بر پیچ نقش مهمی را ایفا میکند . هنگام خرید به این نکته خیلی زیاد توجه نمایید.
5) اگر قصد خرید پیچ گوشتی ضربه خوار را دارید حتماً توجه نمایید تا پیچ گوشتی شما فقط دارای تشتک نباشد بلکه داخل بدنه پیچ گوشتی نیز دارای آلیاژ فولادی باشد .
6) بدنه پیچ گوشتی باید طوری باشد که دست در آن لیز نخورد لذا از فروشنده جنس دسته را جویا شوید ( ولو اینکه 90% فروشندگان ابزار در ایران فرق گوشتکوب و پیچ گوشتی را نمیدانند ) دسته های Soft Finish یا سیلیکونی در این مورد بهتر عمل میکنند.

نام نویسنده