مقالات

قیچی باغبانی

قیچی باغبانی:

الف) قیچی باغبانی دسته کوتاه:

دارای دسته هایی کوتاه است و برای هرس درختان میوه، شاخه های نازک و گل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این قیچی دارای یک تیغ متحرک و یک تیغ ثابت است که تیغ ثابت آن به عنوان تکیه گاه عمل می کند.

ب) قیچی باغبانی دسته بلند: این قیچی جهت هرس پرچین ها و درختچه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیچی باغبانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به ناوبریپرش به جستجو

قیچی باغبانی ابزار پر کاربرد برای کسانی است که با گل و گیاه در ارتباط هستند. این قیچی برای قطع سر شاخه‌ها و کارهای ضروری به کار می‌رود. برخی از آن‌ها دارای دسته بلندی است که با آن می‌توان سر شاخه‌ها را قطع کرد ولی در هر حال یک تیغه آن باید باریک و کاملاً تیز باشد

.

 

قیچی باغبانی و نگهداری آن

 

استفاده از قیچی باغبانی (به انگلیسی:Secateur) بخشی از کار روزمره یک باغ دار یا گلخانه دار است. انواع مختلفی از قیچی های باغبانی وجود دارند که همگی آن ها یک کار را انجام می دهند و آن هم قطع شاخه ها و برگ های گیاهان می باشد. قیچی باغبانی دارای یک دسته که کار اهرم را انجام می دهد و دو لبه فلزی تیز است که البته در برخی از قیچی ها متفاوت است. Secateur یا قیچی باغبانی مراقبت های خاصی دارد که هدف از نگارش این مقاله ارایه راهکار های مراقبتی از آن است.

مهم است که تیز باشد. زیرا یک قیچی باغبانی اگر تیز نباشد نمی برد. اما چگونه باید قیچی خود را تیز نگاه دارید. به سادگی و با رعایت چند نکته ساده قیچی باغبانی شما هرگز کند نخواهد شد.

  1. 1.انتخاب صحیح یک قیچی باغبانی اصیل و با کیفیت. این بسیار اهمیت دارد که جنس آلیاژ قیچی باغبانی شما چه باشد.
  2. 2.روغن کاری بعد از هر بار استفاده. قیچی باغبانی خود را بعد از هر بار استفاده ابتدا با دستمال مرطوب تمیز کنید تا آثار کثیفی از روی آن پاک شود و سپس با چند قطره روغن آن را چرب کنید تا مانع از زنگ زدگی قیچی شوید.
  3. 3.از بریدن شاخه های خشک جدا بپرهیزید. قیچی باغبانی شما مطمعنا با این کار کند خواهد شد.
  4. 4.یادتان باشد برخورد لبه فلزی قیچی با سنگ باعث کند شدن آن و حتی پریدگی لبه آن را به دنبال خواهد داشت.
  5. 5.قیچی را در خاک فرو نکنید و اگر شاخه های زیرین درخت را هرس می کنید دقت کنید تا با خاک برخورد نکند.
  6. 6.از بریدن شاخه های بسیار بزرگ که نیازمند قطع به وسیله اره باغبانی هستند بپرهیزید. زیرا با فشار زیاد و یا کج کردن جهت برش قیچی باغبانی شما آسیب می بیند.

قیچی باغبانی خود را از رطوبت زیاد در مکان نگاه داری حفظ کنید