مقالات

کاردک

نام لاتین کاردک                                             palette knife

کاردک ابزاری مخصوص است که از یک تیغه نازک و صاف و یک دسته در امتداد آن تشکیل شده. از آن برای بتونه کاری و پخش کردن موادی مثل پلاستر روی سطوح استفاده میشود. این وسیله با توجه به عرض تیغه در اندازه‌های مختلفی تولید میشود. دسته آن از جنس چوب یا پلاستیک و تیغه از جنس‌های پلاستیک، فولاد، فولاد ضد زنگ و یا حتی برنج ساخته میشود. تیغه‌های پلاستیکی یک بار مصرف اند، تیغه فولادی با وجود اینکه ماندگاری بالایی دارد اما ممکن است زنگ بزند و بهترین نوع تیغه، از جنس فولاد ضد زنگ است.

کارکرد اصلی این وسیله برای شکل دادن به بتونه و پخش کردن آن روی سطح مورد نظر است. همچنین شکل آن به گونه ایست که برای رسیدن به فضاهای سخت دسترسی مثل گوشه‌ها دیوارها و درب‌ها و دور چهارچوب‌ها و کابینت‌ها مناسب است. از کاردک برای پاک کردن و خراشیدن لکه‌های خشک شده بتونه یا موادی مشابه آن از روی درب یا پنجره هم استفاده میشود.

کاردک علاوه بر بتونه، برای کار با مواد دیگری مثل پلاستر یا حتی مقادیر کوچکی از سیمان که لازم است روی یک سطح پخش بشود هم وسیله کاربردی و مناسبی است.

از نظر اندازه، جنس تیغه و شکل آن، کاردک در انواع مختلفی ساخته شده که هر کدام کاربرد مخصوص خودشان را دارند.

برخی کاردک‌ها تیغه انعطاف پذیر دارند و برای پخش کردن مواد نرم مناسب اند. برای بتونه زدن گوشه‌ی پنجره‌ها و پخش کردن صاف و یکنواخت هر ماده نرم دیگری ابزاری مناسب اند. تیغه‌های انعطاف پذیر ضخامتی نزدیک به نیم میلیمتر دارند و به طور معمول در عرض‌های ۲ تا ۱۵ سانتیمتر ساخته میشوند. علاوه بر این برای کاربری‌های مختلف تیغه‌های گوناگون در شکل‌ها و طول‌های مختلف هم وجود دارند.

تیغه‌های سخت‌تر با ضخامت یک میلیمتر اما انعطاف پذیری زیادی ندارند و بیشتر برای ترشیدن سطوح و پاک کردن لکه‌های مواد خشک شده مناسب اند. به علاوه به عنوان کاردک برای پخش کردن مواد هم میتوان از آن‌ها استفاده کرد اگرچه که کار کردن با آن‌ها ممکن است در برخی موارد نسبت به انواع انعطاف پذیر، کار را سخت‌تر بکند

کاردک‌هایی با تیغه پلاستیکی هم ساخته میشوند که از نظر شکل و اندازه و کاربرد کاملا شبیه ابزار‌های معمولی هستند، ولی کیفیت کاردک‌های فلزی را ندارند، و تنها مزیت آن‌ها قیمت پایینی است که دارند. به دلیل همین قیمت پایین مناسب کارهایی هستند که بعد از استفاده لازم است کاردک دور انداخته بشود مثل زمانی که با مواد شیمیایی خطرناک در ارتباط باشد

عرض تیغه‌ها هم فاکتور مهمی است. تیغه‌های با عرض کم برای کارهای ظریف که نیازبه اجرای جزئیات بالایی دارد و کار کردن در گوشه‌ها و کنج‌ها که دسترسی سخت‌تری دارند، استفاده میشود و تیغه‌های عریض‌تر برای انجام کار روی سطوح بزرگ.

علاوه بر تیغه جنس دسته کاردک هم عامل مهمی در نوع استفاده آن است. مدل‌هایی که دسته‌های انعطاف پذیری دارند برای پخش کردن مواد مناسب اند در حالی که دسته‌های محکم و سخت برای تراشیدن چیزی از روی سطوح کاربرد دارند. دسته‌های ضعیف در چنین مواقعی صدمه میبینند و حتی ممکن است بشکنند